Jak znaleźć dobrego konferansjera, czyli bycie uniwersalnym jest sexy...

Jak znaleźć dobrego konferansjera, czyli bycie uniwersalnym jest sexy...

5/5 - (1 vote)

To pytanie, zadaje mi bardzo wielu organizatorów imprez. Jedni szukają konferansjera, który pociągnie piknik firmowy na 2000 osób z piwem, kiełbasą i dmuchańcami. Inni szukają konferansjera, który będzie umiał przeprowadzić wywiad na scenie lub będzie hostem gali wręczenia nagród.

Musi umieć mówić do mikrofonu.

Wbrew wszystkiem nie jest to taka oczywistość, jakby Wam się zdawało. Każdy z nas potrafi przecież mówić. Jednak pomijając wady wymowy („R” francuskie lub tzw. gardłowe dyskwalifikowały na samym początku pracy w radio) trzeba mówić do mikrofonu. Tu zaczynają się schody. Dykcja, intonacja głosu, wymowa trudnych zgłosek i to tzw. flow. Zwrócicie uwagę a to jaką barwę głosu ma konferansjer, którego chcecie zatrudnić. Pamiętajcie o tym, że na nagłośnieniu jego głos będzie brzmiał inaczej. Pamiętam jak dobierałem swój pierwszy mikrofon. Mając 18 lat i grając już różne imprezy, stwierdziłem, że będę miał swój mikrofon. Już nie będę się rozpisywał o danych technicznych – stworzony m.in. dla Stinga.

Musi wiedzieć co mówić.

Musi wiedzieć co ma powiedzieć. Ważne są próby i stała współpraca z konferansjerem. Dzięki temu nauczycie się w jakich sytuacjach jak i czy poradzi sobie Wasz konferansjer. W kolejnych artykułach, będę mógł zdradzić kilka smaczków dotyczących jakie wpadki miałem na scenie lub w radio.

 

Houston, mamy problem… czyli nie zostawiaj konferansjera z problemem.

Nie ważne co, nigdy nie zostawiaj konferansjera w sytuacji awaryjnej z tekstem: Coś tam powiedz… Pamiętaj, że konferansjer na imprezie to Twoja wizytówka. Jeżeli zdarzy się tzw. szycie na scenie – konferansjer musi wiedzieć, żę Ty jako organizator walczysz właście z ową dziurą w scenariuszu i nie pozwolisz mu zakopać się na scenie. Ja porównuję to do misji na Księżyc. To nie konferansjer ma znajdować rozwiązanie – to właśnie event menadżerowie mają mieć plan awaryjny, czyli być kontrolą lotu (trzymając się nomenklatury).

 

Puenta

Wasz konferansjer musi umieć odnaleźć się w każdej sytuacji. Czy się pali grill czy ktoś zemdlał, to właśnie on wszystko spina. Ty drogi menadżerze musisz być jego cieniem i czasem powtarzać słowo w słowo scenariusz. To właśnie to, że będziesz mieć konferansjera, który odnajdzie się w każdej sytuacji jest sexy… przerzuć to na jakąkolwiek inną dziedzinę życia i zobacz.

Polecam się. Kowalski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *