Moja pasja...

Moja pasja...

3/5 - (2 votes)

Dziś spotkałem się z moim kolegą z lat wczesnych – zdradzać wieku nie zamierzam :). Pracowaliśmy w tej samej rozgłośni. Radio ABC 98,4 FM w Szczecinie. Mieściło się w Domu Rybaka na ulicy Małopolskiej 13. Teraz w tym budynku mieści się jeden ze szczecińskich hoteli. O ile praca w radio była czymś wyjątkowym, jednak niestety ulotnym – to znajomości pozostały. Sławek zainspirował mnie do przemyśleń nad swoją pasją.

Pasja to radio.

Radio ABC było czymś wyjątkowym, choć wtedy człowiek nie zdawał sobie sprawy, że to coś wyjątkowego. Powstaje film – Siwy Dym. O radiu, o ludziach i chyba o niespełnionej miłości. Jak już pewnie zauważyliście, to będzie reklama. Reklama mojej pasji. Radio. Zaczęło się w pierwszej klasie liceum. Założyliśmy się w trzech, że będziemy pracować w lokalnych rozgłośniach. Każdemu się udało. O ile znajomości pozostały, to jednak rozgłośnie lokalne, zostały przejęte przez duże koncerny medialne. Nie chce tu pisać o gustach muzycznych i kulturze muzyki serwowanej przez te molochy. Brakuje na rynku lokalnych rozgłośni radiowych. Takich w których Dj, może serwować swoją ulubioną muzykę. Taką, w której można rozmawiać z gośćmi bez ściemy. Radio PLAMA, czyli moja pierwsza rozgłośnia miało w podtytule – NIEZALEŻNE. Niezależne Radio PLAMA. Tak to leciało.

To dla Ciebie gra… Twoje Radio.

Rozgłośnie radiowe to żywe organizmy. Składają się z miłości i pasji ludzi, którzy w nich pracują. Warto o tym pamiętać, kiedy jadąc samochodem będziecie wybierać różne lokalne rozgłośnie. Jak to się stało, że z krajobrazu Polski małe rozgłośnie zniknęły? Odpowiedź jest prosta – pieniądze. Zostały publiczne rozgłośnie, które powinny budować misję. Czy tak jest? Nie oceniam. Jednak rozgłośni jak na lekarstwo. A jak już te małe są… to rany boskie. Ludzie nie kaleczcie rzemiosła. Nie orientuje się, czy są jakieś specjalne studia, które uczą mówić do mikrofonu. Oczywiście dziennikarstwo zawsze na propsie, jednak jeszcze trzeba umieć mówić. Nikt na początku nie będzie Manem czy Niedźwieckim. Jednak szlif i podstawa podstaw powinna być. A tu znowu rządzi kasa. Za bardzo małe stawki, prezenterzy i Dj’e pracują w lokalnych rozgłośniach. Stawki w dół, a właściciele w górę i w górę. Oczywiście, żeby było jasne nie liczę niczyich pieniędzy. Bardzo Was proszę, dbajcie o warsztat – uczcie się i ceńcie się.

W pewnym radiu w Warszawie, pracuje mój dobry kolega – Aleks Mackiewicz. Aktualnie możecie go zobaczyć w TVP 2 w programie „Pierwsza Randka”, jako menadżera restauracji. Kompletnie absolutnie oszalałem, kiedy dowiedziałem się, że Olo pracuje w radio Fama w Warszawie. Świetne radio i jeszcze lepszy prowadzący. Dlaczego o tym piszę? Bo to przesłanie dla wszystkich lokalnych prezenterów. Bądźcie niezależni, niezłomni i niech Wasza pasja nie ustaje. Trzymajcie poziom.

Odpowiadając na pytanie, co jest moją pasją? Radio… a w tych czasach, zostało mi mówienie o nim. Mówienie o pasji, o ludziach, o muzyce, o filmie. Bądźcie z nami.

Grzegorz Kowalsky
Konferansjer
Dj na wesele
Wodzirej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *